Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Eseje

Kudy z bahna

Protikorupční zákony nepomohou, pokud radikálně nezměníme politické myšlení

Je třeba jasně pojmenovat, co je dobro a co zlo.

Ve chvíli, kdy čtete tento článek, už od vypuknutí aféry na ministerstvu životního prostředí uplynula značná doba. K aféře se již vyjádřil kdekdo a samozřejmě se vyrojilo celé spektrum názorů na Libora Michálka, od jednoznačně odmítavých, jež jsou ovšem ve výrazné menšině, až po naprosto nadšené, které – přiznám se, že k mé spokojenosti – výrazně převažují.

Nicméně přes nebývalé rozvíření vod – čtenář odpustí, použiji-li expresivnější mluvu, což nemívám ve zvyku: přesto, že se českou politickou žumpou opravdu řádně zamíchalo, takže hovna vyplavala na povrch – se zase tak moc neděje. Pravda, situace pana Drobila byla neudržitelná a na ministerský post musel rezignovat. Nikoli ovšem na post stranický.

Nic nového

Nemluvil jsem s panem premiérem Nečasem osobně, ale podle toho, co se člověk mohl dočíst v serióznějších zdrojích (konkrétně v týdeníku Respekt), pan premiér považuje vystoupení Libora Michálka za jakousi fintu svých odpůrců, snad z Věcí veřejných. Pan Nečas si zřejmě nedovede představit, že by pan Michálek mohl vystoupit z důvodů čistě morálních, nikoli tedy politických. Pro pana Michálka by se samozřejmě nejednalo o nic nového. Už když vystoupil se svým odhalením čachrů kolem IPB v roce 1996, domníval se tehdejší předseda ODS Václav Klaus, že jde o fintu jeho nepřátel či…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.