Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Co mi sedí za krkem

Výtvarník Jaroslav Róna se dočkal monografie, jaká jeho kolegům obvykle vychází až po smrti

Je spíš malířem, nebo sochařem? Zdánlivě nepodstatná otázka je u Jaroslava Róny na místě: malíři ho často přezíravě řadí mezi sochaře a sochaři zase naopak mezi malíře. Sám autor ji nyní rozlouskl šalamounsky. Ať tak či tak, každopádně je tvůrcem nepřehlédnutelných pomníků. Ten zbrusu nový není z bronzu, jak tomu u Róny zpravidla bývá. Je z papíru a váží jen pár kilogramů. Nicméně tahle kniha o 450 stranách, již nyní vydalo nakladatelství Gallery pod úsporným názvem Róna, je vlastně ještě závažnějším monumentem než leckterá výtvarníkova socha. Je to jedna z největších monografií, jaká někomu ze zdejší scény vyšla ještě za jeho života.

Milovníci absurdit

V krátké době po sobě se už druhý zakládající člen skupiny Tvrdohlaví ocitl v situaci, kdy je jeho dílo považováno prakticky za uzavřené. Františku Skálovi se to přihodilo na podzim, kdy mu ministerstvo kultury udělilo cenu „za přínos v oblasti výtvarného umění“. Toto ocenění se podle tradice dává až ve chvíli, kdy je umělec takříkajíc na sklonku života, kdy je jasné, že ve zbývajícím čase už nestihne udělat nic, čím by svou dosavadní práci překonal, respektive čím by ji snad mohl devalvovat. A stejná tradice se pojí s tak okázalými monografiemi, jaká nyní vyšla Skálovu někdejšímu spolužáku z Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jaroslavu Rónovi.

Skálovi je teprve čtyřiapadesát, Rónovi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.