Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Politika

Mezi nadějí a al-Káidou

Sýrie a Jemen nabízejí rozdílný pohled na arabskou revoluci

Cesta ze Sýrie do Jordánska nevypadá jen jako cesta v prostoru, ale i v čase. Něco jako překročení hranice mezi Českem a Německem před pětadvaceti lety. Najednou se zlepší silnice, chování a vybavení celníků, přibude úsměvů prodavačů a západního zboží, které leží na jejich pultech. Sýrie zkrátka i ve srovnání se svým nijak bohatým a svobodným jižním sousedem vypadá už na první pohled jako země, která má – obligátně řečeno – problém. Tím je jeden z nejbrutálnějších režimů na světě. Teď se ale stalo to, co si hodně lidí na Blízkém východě i mimo něj přeje – vlna demonstrací se přelila do Sýrie a v posledních dvou týdnech zesílila.

Syn svého otce

Kromě všudypřítomné Libye jsou Sýrie a Jemen nejdůležitější země, kde nejvíc pučí arabská revoluce. V Sýrii se konalo několik demonstrací ve městech na jihu a severu země. Vláda na to reaguje velmi tvrdě – střelbou do lidí, což nepřežila podle odhadů už stovka demonstrantů. Další protesty vypukly poté, co policie ve městě Derá na jihu Sýrie pozatýkala skupinu školáků, kteří čmárali po zdi protivládní hesla.

V hlavním městě Damašku se zatím protestuje minimálně a experti se tomu nediví.

Vládní baasistická strana, která drží absolutní moc od začátku sedmdesátých let, má v hlavním městě tradičně nejsilnější pozici. Kmenově a klanově rozdrobený stát ovládl v roce v roce 1970…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.