Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

V Rusku se zhruba třetina lidí pravidelně dostane na internet. Mnozí z nich sedí u počítače dnem i nocí, pro některé to je základní způsob styku se světem. Třetina. To znamená 50 milionů lidí. Dobře, i kdyby jen deset milionů z nich. Je to spousta čtenářů. A tak se zrodila sláva ruských blogerů. Jsou úplně jiní než blogeři čeští, němečtí či američtí. Pravda, nemají moc konkurenci. Třeba v českých podmínkách, kde svoboda médií dosahuje ve srovnání s Ruskem rozměrů takřka bezbřehých, je bloger považován často za blábolistu. U nás blog není alternativa, ale doplněk duchovní stravy. V Rusku je to pole boje na život a na smrt. Od roku 2007 před soudem stanula řada blogerů.

Nedávno se nejméně desítky tisíc ruských uživatelů internetu kochaly přímým přenosem slovní pře mezi Jaroslavem Kuzminovem, rektorem Vyšší školy ekonomiky, a slavným blogerem Alexejem Navalným. Tihle dva by se nikdy nejen nepotkali, ale pan Kuzminov by si o pana Navalného ani botu neopucoval. Teď s ním přes Twitter diskutoval přes tři hodiny o sporném zákoně o státních zakázkách. Bloger byl nespokojen s tím, že občan bude opět zbaven možnosti kontrolovat, komu stát dává vydělat. Další detaily nejsou podstatné, jde o něco zhola jiného.

Argumenty obou mužů přenášely tací informační giganti jako RIA Novosti, Gazeta.ru, televizní kanál Dožď, rozhlasová stanice Svoboda… Pětatřicetiletý Navalnyj, příležitostný aktivista marginálních spolků, zastínil…

2011_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte