59A_cudlin_R12_2011_n.jpg
59A_cudlin_R12_2011_n.jpg
59A_cudlin_R12_2011.jpg
59A_cudlin_R12_2011.jpg

„Sebral jsem odvahu a napsal do redakce Radia 1 e-mail, že bych tam chtěl vysílat,“ vzpomíná na jeden květnový večer roku 2007 Pierre Urban. Tehdy sotva dvacetiletý klučík, jehož jedinou zkušeností bylo amatérské provozování vlastního internetového vysílání s deseti posluchači. O místo stál, protože to bylo právě Radio 1, jež mu během dospívání otevřelo nečekané hudební obzory: setkal se tu s hudbou, již nenabízela žádná jiná tuzemská stanice, některé pořady si dokonce nahrával na kazety.

Odvaha se Urbanovi vyplatila. Počínaje dubnem letošního roku dostane v tomto kultovním pražském rádiu na starost rovnou hudební dramaturgii. Jeho nástup je symbolem změn, kterými Radio 1 momentálně prochází: už nechce žít jen ze své slávy, která vyvrcholila koncem devadesátých let. Zároveň ale moc dobře ví, že u téhle stanice byla veškerá progrese vždy pevně spojená s respektem k vlastní minulosti.

Radio 1 je skutečným fenoménem české mediální scény. Moderátoři tu pouští skladby, jež nejsou v hitparádách, k tomu mluví leckdy zahuhlaným či ráčkujícím civilním hlasem, který rozhodně nepodléhá diktátu rozjuchaného „sluníčkového dne“, jenž mají nakázaný jejich kolegové z celoplošných stanic. Tento ryze autorský přístup byl na západ od našich hranic vždy spjatý spíše s vysíláním komunitních a univerzitních rádií, maximálně si jej dovolují rádia veřejné služby. O to víc působí jako…

2011_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte