63_agusova_R11_2011_n.jpg
63_agusova_R11_2011_n.jpg

63_agusova_R11_2011_s.jpg
63_agusova_R11_2011_s.jpg
Je-li Sardinie vcelku známá českému turistovi, pro českého čtenáře je to terra incognita. Teď se mu nabízí možnost poznat sardinskou spisovatelku střední generace Milenu Agusovou (1959). Ta na sebe upoutala pozornost románem Kameny bolesti, který se v Itálii stal bestsellerem, česky ho na sklonku loňského roku vydala Paseka.

Není to vlastně román, spíš útlá novela. Vnučka vypráví příběh své „bláznivé babičky“, ženy, která celý život toužila po té nejdůležitější věci na světě. Není třeba hádat třikrát – je to láska. A když k tomu co chvíli zní klavír a klíčovou roli sehraje cesta do lázní…, mohlo by se zdát, že Agusová není spisovatelka, ale spíš prodavačka cukrové vaty. Přestože se vše odehrává na tomto čitelném půdorysu, tak úplně „hubolep“ tahle novela není.

Zaprvé: Agusová nezapře středomořskou lehkost světla a vzduchu. Příběh bláznivé babičky vypráví s radostí a nadhledem, místy ho kontaminuje sardinským dialektem. Vedle lehkosti její styl charakterizuje zkratka – celý válečný příběh Veterána, do něhož se babička v lázních zamiluje, Agusová vtěsná do jedné věty. Ostatně jinak by do sta stran těžko dostala nejen příběh babičky a její rodiny, ale v náznaku i proměnu Itálie od Mussoliniho k Berlusconimu. Zadruhé: Agusová rozhodně nezapírá, že ona nejdůležitější věc na světě má sto podob, z nichž zhruba sto je trochu komických.

Tak babička…

2011_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte