35AA_R10_2011_n.jpg
35AA_R10_2011_n.jpg

O Karlu Janečkovi rozhodně nelze říct, že by si žil nějak nad poměry. Do jeho malostranské pracovny ho nevozí luxusní auto s řidičem, na ruce mu nevisí drahé hodinky a na večeře nelétá o víkendu tryskáčem do Londýna nebo Paříže.

35AA_R10_2011_s.jpg
35AA_R10_2011_s.jpg
V kanceláři, do níž většinou ráno chodí pěšky, je k zastižení v džínách a tričku a ani jinak viditelně nevybočuje. Přesto by ho osmdesát procent občanů téhle země automaticky zařadilo do škatulky „lump“, s nímž by si nepodali ruku.

Skoro nikdo z přísných soudců ovšem Karla Janečka a lidi mu podobné nezná a nic o nich neví. Odsudek je postavený na jediném: Janeček je boháč a ti si v Česku podle nedávno zveřejněného průzkumu prostě nakradli a nemohou hrát fér.

 

Třináctkrát víc

Raději dejme karty na stůl hned od začátku: sportovně vyhlížející pětatřicátník Janeček patří k živočišnému druhu známému pod jménem „dolarový milionář“. Právě tímhle spojením jsou celosvětově označováni lidé, kteří ve volných penězích disponují hotovostí aspoň jednoho milionu dolarů, tedy osmnácti milionů korun, což je uměle nastavená, ale obecně uznaná laťka, od níž lze člověka považovat za „boháče“.
Ve výskytu těchto osob zažívá Česko opravdový rozmach. Jestliže zde v roce 1990 bylo dolarových milionářů sotva několik stovek, dnes jich tu je podle propočtů mezinárodní finanční instituce Capgemini,…

2011_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte