brown.jpg
brown.jpg • Autor: Respekt

Osud reformy zdravotnictví je modelovým případem toho, jak krachují iniciativy. Vypovídá však i o hlubším problému amerického politického systému? 

Podle nositele Nobelovy ceny za ekonomii a komentátora listu The New York Times Paula Krugmana se moderní Amerika hodně podobá Polsku osmnáctého století. V jeho podání se v Polsku prakticky nedalo vládnout, neboť parlament byl povinen usnášet se jednomyslně, a tak Polsko jako stát zmizelo na víc než jedno století. James Fallows strávil několik let jako čínský korespondent časopisu Atlantic Monthly a po návratu napsal, že v Americe našel životaschopnou a sebeobrozující se kulturu, která přitahuje talentované lidi z celého světa, a „systém vládnutí, který čím dál víc připomíná frašku“. Tom Friedman, další komentátor The New York Times, psal minulý měsíc z každoročního Světového ekonomického fóra v Davosu, že ještě nikdy neslyšel lidi v cizině mluvit o „politické nestabilitě“ v Americe. Tentokrát tomu bylo jinak.

22A_varianta_R09_2010_s.jpg
22A_varianta_R09_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Mezi vlivnými analytiky roste pocit, že Americe se „nedá vládnout“ – a živí ho zejména dosavadní neschopnost Baracka Obamy získat v Kongresu podporu pro některé své nejdůležitější návrhy zákonů. Je nad čím kroutit hlavou. Jde přece o prezidenta, který ještě před rokem získal slušný mandát: 53 procent všech odevzdaných hlasů a…

2010_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte