Už jsme si zvykli na představu, že začíná čínské století. Strnulý, nekonkurenceschopný Západ nevyhnutelně uvolní místo v čele planety efektivnímu, dobře šlapajícímu čínskému stroji. Během čekání na směnu peněz v bance ve Čchung-čchingu, desetimilionovém městě ve střední Číně, si tím ale člověk přestává být úplně jistý.

Devět zaměstnankyň banky si v tu chvíli prohlíží cizincův cestovní pas a společně přemýšlí, jak splnit jeho přání – směnu dvou set dolarů na místní jüany. Po půlhodinovém čekání se vše povede, slečna za přepážkou několikrát pomalu, bankovku po bankovce, přepočítá valuty. A zkontroluje, jestli je formulář nutný ke směně peněz vyplněný správnou propiskou (povolena je jedině černá, modrou barvou vyplněný dokument je neplatný). Nakonec se tedy transakce zdařila – na rozdíl od předešlé banky, kde to z neznámých důvodů vůbec nebylo možné.

Je to jen banální historka o banálním problému. Je ale jednou z řady drobností, které cestujícího po Číně utvrzují v přesvědčení, že navzdory novým rychlovlakům a stále vyšším šanghajským mrakodrapům bude Čína dohánět Evropu a Ameriku mnohem déle, než se při pohledu z Evropy zdá. A to právě kvůli podobným zdánlivým maličkostem, které se odstraňují obtížněji, než se staví výškové budovy a mosty.

 

Několik ale

Ekonomické statistiky samozřejmě působí přesvědčivě. Výkon čínského hospodářství je dnes sedmkrát vyšší než před třiceti lety. Křivky hrubého…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte