Že přechod od komunismu k běžné demokracii bude dobrodružství, to se dalo vytušit už během revoluce. Že to ale bude dobrodružné ještě po dvaceti letech, to už bylo patrné mnohem méně. Jenže je to tak. Na cestě do normality nás překvapuje stále něco nového, kdy se o sobě pořád něco zajímavého dozvídáme.

Mezi tyhle zážitky lze zařadit i proces s neonacisty známými pod velmi eufemistickou přezdívkou „žháři z Vítkova“. Jeho podstata spočívá zhruba v tomhle: jde o jeden z ukázkových příkladů, kdy stát ve velmi vyhrocené a široce publikované kauze příkladně splnil svůj úkol a my můžeme pozorovat, co to v české společnosti vyvolává.

Zásahu proti čtveřici neonacistů totiž nejde mnoho vytknout. Policii navedl na první důležitou stopu odvážný svědek (jeho ochrana zřejmě měla být lepší). Policie vzápětí zjistila podezřelé, nasadila odposlechy a dokázala zrekonstruovat průběh činu, motivy a potvrdit jména zosnovatelů. Státní zástupkyně tyhle důkazy dokázala přesvědčivě vyhodnotit a vyvodit z nich logický závěr: a sice že šlo o chladnokrevně připravený, zákeřně provedený útok na životy nic netušící rodiny, vytipované jen podle jejího etnického původu.

A konečně – neuhýbavý, nealibistický přístup jsme pak viděli i ze strany soudu. Na Západě je zvykem, že když neonacista v noci, po důkladné přípravě, domluvě s jinými neonacisty a na výročí narození Adolfa Hitlera vhodí pro ten účel vyrobenou zápalnou láhev do oken domu romské rodiny, jde o…

2010_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2189

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte