Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Lekce ze státních maturit

Desítky tisíc studentů mají za sebou generální zkoušku na státní maturitu, která je čeká za půl roku naostro. Ministr školství Josef Dobeš si minulý týden pochvaloval, že vše proběhlo hladce, spokojený byl i Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, které maturitu chystá. „Rozhodně se nevyskytly žádné systémové chyby,“ prohlásil Zelený.

Vedle radosti nad tím, že testy byly vytištěny včas, auta je dokázala školám bez prozrazení rozvézt a učitelé studentům zadat, ale celá akce znovu oživila podstatné otázky: K čemu bude státní maturita studentům dobrá? A k čemu bude dobrá nám všem?

Pro studenty není podstatné, zda složí státní, nebo školní maturitu. Ze všeho nejvíc je zajímá, zda je maturita ušetří stresujících přijímacích zkoušek na vysokou školu. A v tuto chvíli je jasné, že neušetří. Rektoři se shodují, že maturita bude při přijímacích zkouškách „jen jedno z kritérií“. To ostatně není nic nového, za maturitní vyznamenání dávají body navíc už teď.

Problém je, že tvůrci státní maturity (připravuje se už deset let za víc než tři sta milionů korun) zoufale zaspali. Vysoké školy, kterým podoba tradičních přijímaček nevyhovuje, si už dávno našly jinou možnost, jak zájemce o studium selektovat – studenty přijímají na základě národní srovnávací zkoušky, kterou pro ně dělá soukromá společnost Scio.

U této národní srovnávací zkoušky je – na rozdíl od státní maturity –…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte