65A_R41_2010_n.jpg
65A_R41_2010_n.jpg

V pondělí 27. září Český rozhlas hlásil, že na Mezinárodním astronautickém kongresu, který právě začíná v Praze, bude možná oznámeno přibližné datum expedice k Marsu. Plánů, kdy na Mars letět, jsme sice v minulosti vyslechli již mnoho, přesto by takové vyhlášení mělo na mnohé zastánce pilotovaných letů do kosmu elektrizující účinek. Že by se poté, co prezident Obama začátkem roku zrušil podstatnou část americké kosmonautiky, věci překvapivě daly do pohybu? Pražský kongres, na nějž dorazily z celého světa stovky vědců, techniků, manažerů a dalších lidí pohybujících se kolem letů do vesmíru, by mohl představovat vhodné jeviště pro takovou zprávu.

65C_R41_2010_s.jpg
65C_R41_2010_s.jpg
Byla to však planá naděje. Na úvodním zasedání, jehož se účastnili šéfové kosmických agentur Spojených států, Ruska, Evropy a dalších zemí, nic konkrétního nezaznělo. O den později se na pódiu jednoho ze sálů pražského Kongresového centra setkal šéf NASA Charles Bolden se svým evropským protějškem Jeanem-Jacquesem Dordainem, ředitelem Evropské kosmické agentury (ESA). Kdo očekával jiskřivou diskusi či alespoň matné upřesnění budoucích plánů, odcházel zklamán. Převládaly vzletné fráze o důležitosti mezinárodní spolupráce a nutnosti angažovat v kosmickém výzkumu mladé talenty. Diváci v poloprázdném hledišti museli své otázky psát na papír a odevzdávat je organizátorům, kteří si je přečetli a na pódium pustili jen některé. Otázka Respektu ohledně…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 928

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte