Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Vodní svět Mars

Na Marsu existuje i v současnosti kapalná voda. Tento úplně nový a překvapivý poznatek o našem vesmírném sousedovi ohlásili vědci na Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koncem září uskutečnil v Praze.

V pondělí 27. září Český rozhlas hlásil, že na Mezinárodním astronautickém kongresu, který právě začíná v Praze, bude možná oznámeno přibližné datum expedice k Marsu. Plánů, kdy na Mars letět, jsme sice v minulosti vyslechli již mnoho, přesto by takové vyhlášení mělo na mnohé zastánce pilotovaných letů do kosmu elektrizující účinek. Že by se poté, co prezident Obama začátkem roku zrušil podstatnou část americké kosmonautiky, věci překvapivě daly do pohybu? Pražský kongres, na nějž dorazily z celého světa stovky vědců, techniků, manažerů a dalších lidí pohybujících se kolem letů do vesmíru, by mohl představovat vhodné jeviště pro takovou zprávu.

Byla to však planá naděje. Na úvodním zasedání, jehož se účastnili šéfové kosmických agentur Spojených států, Ruska, Evropy a dalších zemí, nic konkrétního nezaznělo. O den později se na pódiu jednoho ze sálů pražského Kongresového centra setkal šéf NASA Charles Bolden se svým evropským protějškem Jeanem-Jacquesem Dordainem, ředitelem Evropské kosmické agentury (ESA). Kdo očekával jiskřivou diskusi či alespoň matné upřesnění budoucích plánů, odcházel zklamán. Převládaly vzletné fráze o důležitosti mezinárodní spolupráce a nutnosti angažovat v kosmickém výzkumu mladé talenty. Diváci v poloprázdném hledišti museli své otázky psát na papír a odevzdávat je organizátorům, kteří si je přečetli a na pódium pustili jen některé. Otázka Respektu ohledně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.