Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Městečko v kapse

Voliče čeká druhé kolo v ringu

Podaří se v komunálních volbách stejný průlom jako v těch sněmovních? Tedy propad zkompromitovaných politiků a oslabení velkých stran? Pokud bychom vycházeli z průzkumů veřejného mínění, které se věnovaly větším městům, pak nikoli. Uvažování voličů se ale ještě může změnit, ostatně i před těmi sněmovními se většina rozhodovala na poslední chvíli. Bylo by to namístě. Pokud totiž neproběhne obdobná revoluce jako letos v létě, tak se ani celostátní politika přes všechno předchozí volební zemětřesení nezmění a zůstane zabředlá v korupčních aférách. Jde totiž o spojité nádoby: Možnosti centrálních politiků nepříjemně ovlivňují lokální bossové, kteří mají pod kontrolou regionální buňky stran. A tyto buňky pak vybírají kandidáty do sněmovny, Senátu, volí předsedu strany. Množství prokazatelných kauz nám ukázalo, že zdejší obecní svět do značné míry ukradly různé klany a nyní se určí, jestli v tom budou moci pokračovat.

Konec malých poměrů

Česká města potřebují hlavně dvě změny: zaprvé zbavit se představy, že radní se obrazně řečeno mají starat jen o to, kam nalít další beton nebo maltu, a zadruhé je třeba alespoň přibrzdit rozpínající se klientelismus.

Vezměme to postupně. Čeští komunální politici ve větších městech žijí v představě (neplatí to pro všechna města), že jejich primárním úkolem je nechat stále něco stavět: silnice, okruhy, obchodní domy...…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.