46_tema09_stransky_R40_2010_n.jpg
46_tema09_stransky_R40_2010_n.jpg

46_tema01_stransky_R40_2010_s.jpg
46_tema01_stransky_R40_2010_s.jpg
Při procházce ulicemi Brna to na prahu podzimu vypadá stejně jako před čtyřmi lety. Z plakátů shlížejí usměvavé tváře politických lídrů, kteří na oplátku za hlasy v komunálních volbách slibují občanům druhého největšího českého města mimořádně příjemný život. Ulice mezitím rozkopali dělníci a lidé se v nejrušnější části centra už dlouhé týdny proplétají mezi stavebními ohradami. Stejně jako před každými volbami i letos čeká stavaře hektický finiš, aby politici stihli do poloviny října přestřihnout všechny pásky.

Jsou to ovšem trochu zbytečně přibarvené kulisy. Ne že by dnes o nic nešlo, ale tak zásadní změnu, jakou Brno zaznamenalo před čtyřmi lety, jen těžko něco předčí.
V roce 2006 totiž přišel zlom, na který se letos čeká v Praze (a možná i v dalších městech): otrávení voliči odstavili od moci ODS, která v Brně vládla nepřetržitě šestnáct let. Změnu stylu si občané ve volbách vyžádali ze stejných důvodů, o nichž se dnes mluví v Praze: i občanským demokratům v Brně dala příliš dlouho trvající moc zapomenout, že jejich zaměstnavateli nejsou lobbisté, ale sousedé. A ti je za to poslali do opozičních lavic: ODS v Brně sice vyhrála, ale na radnici pronikly i menší strany a ty nakonec dodaly potřebné hlasy úplně nové koalici. Žádná z demokratických stran zvolených do zastupitelstva nechtěla tehdy s ODS (jejíž zástupci přihráli svým kamarádům ze světa byznysu spoustu podezřelých zakázek)…

2010_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 696

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte