31A_cudlin_mala01_R39_2010_n.jpg
31A_cudlin_mala01_R39_2010_n.jpg

Čtrnáctiletý Filip předčítá spolužákům pár vět, které právě zplodil po usilovném přemýšlení. Už z prvních slov je zřejmé, že se mu úplně nepodařila shoda podmětu s přísudkem, ale to je teď vedlejší. Jsme na dopolední hodině češtiny v kopřivnické Základní škole Emila Zátopka a místním osmákům ani jejich učiteli dnes rozhodně nejde o pravopis. Filip měl především krátce vylíčit vybranou situaci tak, aby popis čtenáře zaujal a vyvolal emoce. A to se mu i podle uznalého pokyvování dvaceti spolužáků docela povedlo. „Cédéčka Davida Bowieho často padaly z rádia, na kterém byly naskládané do nestabilního komínu, který dosahoval výšky solidní rozhledny,“ zní Filipův popis místa v jeho bytě. Na textu by se dalo ledacos pilovat, ale to teprve přijde. Filip a jeho spolužáci jsou totiž zatím v první fázi několikatýdenních příprav na jeden z nejnáročnějších úkolů, který je zatím na základce při hodinách češtiny čeká: mají popsat byt způsobem, který posluchače jednoznačně vtáhne. „Je to daleko těžší než zachytit nějaký děj,“ upozorňuje učitel Miloš Šlapal kopřivnické osmáky. „A teď jste si vyzkoušeli, co nejvíc pomáhá: zachytit konkrétní detaily, popsat smyslové vjemy nebo vytvořit zajímavá přirovnání. Schovejte si, co jste napsali, budeme s tím příště pracovat,“ dodává během zvonění ohlašujícího začátek přestávky. 

31A_cudlin_mala01_R39_2010_s.jpg
31A_cudlin_mala01_R39_2010_s.jpg
Na češtinu mají…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte