22_ukrajina01_R39_2010_n.jpg
22_ukrajina01_R39_2010_n.jpg

Heorhij Gongadze a Vasyl Klymenťjev – ta dvě jména zaznívají na ulicích Kyjeva stale častěji pohromadě. První a známější z dvojice novinářů byl přesně před deseti lety zastřelen. Druhý je od začátku srpna nezvěstný a na Ukrajině dnes sílí podezřeni, že Klymenťjevovo zmizeni souvisí stejně jako v prvním případě s vysokou politikou. Obavy jsou namístě. Nastup ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče převrátil zdejší politická pravidla naruby a země směřuje od klasické parlamentní demokracie, kterou se pokoušeli zavést jeho předchůdci, k autoritativnímu prezidentskému režimu. Už teď je jasné, že kritika nového lídra bude pro místní stale obtížnější.

 

22_ukrajina01_R39_2010_s.jpg
22_ukrajina01_R39_2010_s.jpg
Strohý vzkaz

Pokud by se současna situace v klíčově zemi východní Evropy poměřovala podle stavu medii, vypadá to opravdu dramaticky. „Pro jednotlivce roste nebezpečí s každým publikovaným článkem, novináři jsou hodně nejisti,“ říká do telefonu šéfka kyjevské neziskovky Telekritika Natalia Ligačevova, která se situaci ukrajinských medii dlouhodobě věnuje. „Očekáváme, že útoků bude přibývat,“ dodala a připomíná, že zatímco za uplynulých šest let následujících po tzv. oranžové revoluci (která do čela země vynesla tandem prozápadně orientovaného prezidenta Viktora Juščenka a premiérky Julie Tymošenkove) nezažila Ukrajina jediný podobny exces, za půlroku pod…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte