Když minulý týden objížděli úředníci ministerstva životního prostředí české národní parky a představovali strategii jejich rozvoje, jejíž sepsání si vyžádala předchozí ministryně Ruth Bízková, proběhlo slyšení všude víceméně klidně. Až na jednu výjimku – a tou je Šumava. Tamní starostové na akci vůbec nepřišli a vzkázali, že je zbytečná. Všichni totiž čekají, až nový ministr Pavel Drobil dostojí svým zatím jen obecným slibům, že konečně otočí směřování šumavského národního parku „správným směrem“.

 

Politický úkol?

Po své premiérové návštěvě Šumavy, kde Pavel Drobil začátkem září slíbil konec „radikální politiky“, se už věci daly do pohybu. Drobil se zaměřuje na dvě věci, které spolu souvisí: jednak na taktiku boje s kůrovcem, jednak nové zónování parku. To je klíčové: od roku 1995 jsou nejpřísněji chráněné oblasti parku, tzv. první zóny, rozdrobené do 135 často velmi malých ploch. Všichni vědí, že to není dobré: z mnoha malých ploch se kůrovec snadněji přenáší do okolí, ochranářům navíc vadí, že jde v součtu o poměrně malou plochu – třináct procent rozlohy parku, zatímco optimální by podle nich bylo přibližně třicet procent. Změnu se ale zatím nikomu nepovedlo prosadit, například kvůli velmi nesnadné komunikaci mezi vedením parku a starosty místních obcí či údajně kvůli častému střídání ministrů v posledním roce a půl.

Také Pavel Drobil přišel s tím, že je nutné dělení parku změnit,…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte