38-kom_n.jpg
38-kom_n.jpg

Když před čtyřmi lety vystoupil tehdejší šéf zelených Martin Bursík na kongresu ODS se svým projevem, zářil spokojeností. Liboval si, jak je příjemné vidět, když se i na vrcholném sněmu strany Václava Klause může mluvit o globálním oteplování jako o reálné hrozbě a agendě vlády. Když pak Bursík ve vládě poměrně úspěšně sjednával různé kompromisy s ministrem průmyslu a vrchním environmentálním skeptikem Martinem Římanem, fundamentalisty sice nepotěšil, realističtí příznivci zelené politiky ale mohli mít pocit, že Bursíkem ohlášené zelenání ODS – podobně jako u britských nebo německých konzervativců – skutečně začíná.

38-kom_s.jpg
38-kom_s.jpg
Dnes to vypadá, že ústupky Straně zelených byly jen nutným zlem v zájmu zachování Topolánkovy vlády. Jako by se v ODS akorát hromadila frustrace, která teď musí ven. A výsledkem je negace ekologické politiky posledních čtyř let, jaká tu ještě nebyla. Navíc ODS si dává záležet na symbolech, které nemají nenechat nikoho na pochybách, jakou politiku chce teď dělat. Příchod nového ministra na ministerstvo životního prostředí vypadal spíš jako nepřátelské převzetí úřadu. Část úředníků spojených s minulým vedením a hlavně s agendou zmíněného globálního oteplování musela odejít, s dalšími Drobil nekomunikuje a neseznamuje je se svými kroky.

Celé to pak vyvrcholilo ministrovou cestou na Šumavu, kterou spousta lidí chápe jako symbol ekologické politiky státu. Drobil…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2189

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte