36-kom-1_n.jpg
36-kom-1_n.jpg

Václav Klaus se ve svém projevu ve sněmovně minulý týden zostra pustil do Ústavního soudu a to vlastně bylo to hlavní či jediné důležité, co v jeho projevu zaznělo.

36-kom-1_s.jpg
36-kom-1_s.jpg

Jeho řeč má přitom svoji logiku. V době, kdy Ústavní soud před rokem rozhodl o neplatnosti zákona o předčasných volbách, naznačovali někteří politici, že přichystají pomstu. Ale nejen politici. I mnoho vzdělaných lidí se začalo obávat, aby odvážné rozhodnutí Ústavního soudu neskončilo nakonec nějakou efektivní protiakcí, třeba okleštěním jeho pravomocí. Je tedy Klausova kritika signálem k útoku? Máme se začít obávat o vládu práva? O osud naší ústavní demokracie?

Tak horké to snad nebude. Jeden významný spojenec prezidenta už schází. Sociální demokracie bez Jiřího Paroubka v čele nemá zjevně pražádný zájem vyčerpávat se teď útoky na Ústavní soud a účelové spojenectví této strany s hlavou státu už skončilo. Stejně tak se ke Klausovi nebude připojovat ani TOP 09, alespoň dokud ji povede Karel Schwarzenberg. Věci veřejné také neprojevily žádné nadšení.

To však neznamená, že je vše v pořádku, protože Klausův vliv a autorita jsou v poslední době – bohužel – na vzestupu. Premiér, řada ministrů i předsedkyně sněmovny s ním velmi souzní.

To, že liberální, ústavní demokracie nerovná se svobodné volby (ty má i Pákistán), ale že jde o jemný systém vyvažování, pojistek a brzd, je sice věc známá odborníkům,…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte