Nezbeda.jpg
Nezbeda.jpg • Autor: Respekt

Strašidelná na něm byla ta sluchátka. Důkaz racionální úvahy o tom, že když jde střílet do lidí, nechce přitom být obtěžován hlukem výstřelů. Nebo to byla jen síla zvyku? Automatismus vypěstovaný během návštěv střelnice? Každopádně je to detail absurdní, protože když Ľubomír Harman skončil s masakrem, během kterého zabil sedm obyvatel bratislavského sídliště, nakonec obrátil zbraň i proti sobě.

Pocit z toho výjevu něčím připomíná prožitek z filmů Bennyho video nebo Funny Games rakouského režiséra Michaela Hanekeho, v němž dva sadističtí adolescenti tyranizují středostavovskou rodinu, aby nakonec všechny její členy zabili. V jednu chvíli se dokonce podívají do kamery a pronesou směrem k divákovi: „Kolik vsadíte na to, že tahle rodina bude zítra do devíti ráno mrtvá?“ Jde o zlomovou scénu, protože v tu chvíli se ruší hranice mezi (filmovým) aktérem a divákem – jeho pocit, že je v pokoji přítomný spolu s mladými vrahy, je tu v jistém smyslu dokonce tělesnější a skutečnější než při sledování záznamu masakru Ľubomíra Harmana během televizního zpravodajství.

Haneke je moralista, znázorňuje teror a používá provokaci k vyjádření mravního principu, který staví proti pojetí násilí jako zábavy – viz třeba filmy Quentina Tarantina. Nebojí se narušit iluzi bezpečného všedního života a připustit v sobě úzkost v té nejkrutější podobě. Vlastně tak naplňuje vizi autora, o které v jednom ze svých textů…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte