46_tema03_R36_2010_n.jpg
46_tema03_R36_2010_n.jpg

46_tema02_R36_2010.jpg
46_tema02_R36_2010.jpg
 

Konec Spojených států může vypadat třeba tak, jak ho s veselým pomrkáváním popsal v novém románu Super Sad True Love Story (Supersmutný a pravdivý příběh o lásce) americký spisovatel Gary Shteyngart.

Love story se odehrává v nedaleké budoucnosti. iPhony jsou v této „předčasně zestárlé“ Americe sice o něco modernější, jinak ale kulisy nepůsobí nijak exoticky. USA jsou zapleteny do nepříliš úspěšného vojenského tažení ve Venezuele a přistěhovalce vítá na letištích a přechodech rozverný billboard pozdravem „Nazdar, amigo, loď je plná“. Zpravodajské agentury sledují postupný pád dolaru, kterým už ovšem stejně platí jenom spodina, neboť skutečné „prachy“ se vydělávají v čínských jüanech. Občas probleskne zpráva o jednání Evropské unie s Čínou o odstřižení vlastních ekonomik od neskutečně zadlužených USA. Rozhovory jsou podle všeho úspěšné, neboť Spojené státy se náhle během jednoho odpoledne hroutí do chaosu „řízeného“ bankrotu, po němž sice zůstávají jako stát formálně zachovány, ve skutečnosti je však země rozparcelována mezi hlavní věřitele – čínské a norské suverénní investiční fondy. Hlavní hrdina, vyústění jehož srdečních eskapád ponechme zvídavosti čtenářů, končí díky svému technickému vzdělání v kanadské emigraci, zatímco doma propadají jeho méně užiteční spoluobčané běsnění typickému pro země, kde není co do úst.

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte