Patnáctého září 2008 se zhroutila americká banka Lehman Brothers: byla to událost, která zamíchala kartami do té doby utěšeného globálního kapitalismu. Respekt to začíná tímto článkem „slavit“ poněkud s předstihem. Jenže hlavní aktéři věděli už hezkých pár dní před 15. zářím, že se blíží kolosální průšvih.

Řada módních ekonomických autorů se snaží vnutit lidem představu, že krize, která následovala pád této banky, je důsledkem příliš velké úvěrové bubliny nebo nezřízeného života na dluh. To je však taková líbivá, laciná a příliš jednoduchá interpretace, pravdivá jen z velmi malé části. Prasknutí úvěrové bubliny by způsobilo normální recesi, nikoli krizi gigantického rozsahu a hloubky. Hlavní příčinou bylo špatné oceňování rizika a jeho špatné propočty. Lidé toužili po světě bez rizika a matematici pracující pro banky jim tento svět slibovali skrze tzv. sekuritizaci a různé „kosmické“ finanční produkty garantovat. To, co mělo riziko rozkládat v prostoru a čase, vedlo k vytvoření tzv. masokostní moučky rozsekaných a přebalených úvěrů, ve které se nikdo nevyznal a toxické se najednou zdálo všechno.

Co vedlo k této poptávce po bezrizikovém světě? Samozřejmě to byla nezřízená hamižnost mnohých finančníků a hráčů na kapitálovém trhu a jejich vidina rychlých zisků. Pomyslná osa kapitalismu se vychýlila z vize dlouhodobých zisků, cílů a perspektiv k onomu „rychle, hned, teď a tady“. Je zjevné, že odměny mnohých bankéřů byly…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte