Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Železo z Tonkolili

Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Tonkolili byla donedávna neznámá vesnice v Sierře Leone na západním pobřeží Afriky. Během několika posledních let zde proběhl důkladný geologický výzkum, který ukázal, že lokalita představuje jedno z největších světových ložisek železa. Pro ilustraci: jen v poslední fázi výzkumu v roce 2009 bylo analyzováno pět tisíc vzorků odebraných ze dvou set vrtů; nedávné tvrzení, že v Afghánistánu možná leží největší světová ložiska lithia, se přitom opíralo o analýzu jediného vzorku!

Nově objevené ložisko především ukazuje sílu i slabost současného trhu s komoditami a nepřímo i se všemi výrobky, které železo obsahují. Hlavní dobrá zpráva je ta, že na rozdíl od většiny barevných kovů jsou ověřené světové zásoby železa (a také hliníku) gigantické. Těžba se však koncentruje do několika superložisek a tři čtvrtiny světové produkce železné rudy ovládají pouhé tři velké firmy – Rio Tinto, Vale a BHP Billiton.

Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Ložisko Tonkolili může jednou na světový trh dodávat ročně až kolem 70 milionů tun vysoce kvalitní rudy, ale má to jeden velký problém, kterým je infrastruktura. Nejprve je nutné vybudovat zázemí dolu, pak železnici na pobřeží a přístav, kde mohou přistávat obrovské přepravní lodě. Tyto investice v řádu miliard dolarů jsou tak obrovské, že přesahují současné možnosti i těch největších soukromých společností. V tu chvíli vstupují na scénu státem vlastněné čínské firmy, které jako jedny z…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte