Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Vítejte ve středověku

Katolické Polsko má recept na různé neduhy

71_sroda_R35_2010_n.jpg
71_sroda_R35_2010_n.jpg

Vítej v Polsku, v novém středověku! Nemáme Dóžecí palác jako Benátky, nemáme katedrálu Notre Dame jako Paříž, ale máme obrovský turistický potenciál. Nedávno jsme ho díky dřevěnému kříži objevili na Krakovském předměstí před prezidentským palácem.

Současný turista se nudí, má už dost památek a pozoruhodností, potřebuje něco víc. Kvalifikovanou turistiku. Velké šance na rozvoj tohoto odvětví hospodářství jsme tu měli v čase výjimečného stavu. Pamatuji si zástupy Francouzů, kteří přijížděli do Polska, údajně s konvoji potravin, ve skutečnosti se však chtěli podívat na tanky, stravenky, fronty – a při troše štěstí utržit pár ran pendrekem. Tehdejší vláda si však, bohužel, neuvědomila tento potenciál a výjimečný stav odvolala. A možná ani naše společnost nebyla ještě zralá; až moc toužila po svobodě, modernosti, pokroku a byla relativně racionální.

Teď už je mnohem zralejší. V posledních dvaceti letech se v Polsku důsledně budují základy nového středověku – největší turistické atrakce Evropy. Nebude to umělý katolický Disneyland jako v Lichni, bude to něco autentického, skutečný nový středověk, jehož první dějství jsme viděli na Krakovském předměstí. Představení přišly zhlédnout zástupy nadšených a ohromených turistů. Ale to je jen počátek našeho úspěchu.

A když onemocníš? Nic si nedělej z toho, že nejsi pojištěn. Nač by ti byl lékař? Vždy a v každé věci si můžeš objednat mši; na každé farnosti jich…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte