34-profil_n.jpg
34-profil_n.jpg

Jméno Sakíneh Mohammadí Aštianiová zní českému uchu nezapamatovatelně a většině lidí nic neřekne. Když se však udělá zkratka „ta Íránka, které hrozí ukamenování“, většina se naopak pravděpodobně chytí. Také zdejší deníky, rádia a televize zhusta informovaly o případu třiačtyřicetileté ženy, odsouzené na smrt jedním z nejbrutálnějších způsobů. Byla to ostatně právě široká medializace Sakínehina příběhu na Západě, která zřejmě přiměla íránské ájatolláhy ukázat světu svoji „blahosklonnost“ a od kamenování upustit. Prozatím. Odpovědi na otázku, co se teď stane, se ovšem děti Sakíneh Aštianiové děsí ještě víc.

34-profil_s.jpg
34-profil_s.jpg

Možná už druhý červencový víkend

Vyprávění o tom, jak neznámá žena zahýbala světovým děním, začíná zpravidla výčtem základních faktů, těch je ale v případě Sakíneh Aštianiové velmi málo. Ze zveřejněných útržků lze sestavit následující dějství.

V roce 2005 zemřel Sakíneh manžel a rok nato byla soudcem v Tabrízu, městě na severovýchodě Íránu a jejím bydlišti, odsouzena k 99 ranám bičem za „nezákonný vztah“ s jiným mužem. Ještě téhož roku najednou soudce verdikt změnil. Odsoudil ji za „cizoložství“ a dal zavřít. A později přibylo další obvinění: její manžel měl být zavražděn a ona se údajně na jeho násilné smrti podílela. Trest zněl: smrt ukamenováním.

Zhruba do června letošního roku byl tento příběh známý…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte