27A_R35_2010_n.jpg
27A_R35_2010_n.jpg

Jedno z nejdůležitějších personálních zemětřesení této vlády je na spadnutí. V nejbližších dnech premiér společně s ministrem spravedlnosti oznámí, jak si představují odvolání nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké a kdo by měl přijít na její místo. Jejich verdikt určí, zda se dlouhodobě slabé místo zdejší demokracie – státní zastupitelství – konečně posune směrem ke kýžené nezávislosti na současné politické moci.

27A_R35_2010_s.jpg
27A_R35_2010_s.jpg

Natvrdo

Není to poprvé, kdy se kariéra Renaty Vesecké otřásá v základech. Kvůli úspěšnému pokusu zastavit vyšetřování úplatkářské kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (který nejvyšší žalobkyně podnikla, aby zachránila Topolánkovu vládu) ji před třemi lety soud usvědčil z manipulace práva ve prospěch politiků. To vzápětí vyvolalo ostrou reakci části kolegů, kteří požadovali její odchod. K hlasování o Vesecké nicméně nakonec nedošlo, protože ho zastavil pád Topolánkova kabinetu.

Nyní se tedy bude o Vesecké hlasovat poprvé „natvrdo“. Její odvolání prosazuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s odkazem právě na podezřelé zásahy do kauzy Čunek. Pospíšil razí tezi, že Vesecká svým angažmá navždy ztratila důvěru podřízených a díky tomu jí chybí energie, kterou prosazování větší spravedlnosti v této zemi nutně vyžaduje. Zatím to vypadá, že ministr má se svým návrhem šanci uspět. Jeho postoj podle všeho podporuje premiér Nečas a…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte