Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Země za svítání

Spojené státy končí bojové operace v Iráku

Američtí vojáci, kteří v obrněných transportérech přejížděli minulý týden irácké hranice směrem do Kuvajtu, si podle vlastních slov odvážejí Irák v sobě. „Když na vás poprvé vystřelí, je to prostě hrozné,“ řekl pro CNN jeden z nich, ostřelovač Terry Wetzel. „Než sem přijedete, myslíte si, že jste dospělí. Ale tohle místo vás změní.“

eržant Wetzel byl jedním z devadesáti tisíc amerických vojáků, kteří se v posledních osmnácti měsících stáhli z Iráku. Bojové operace, jež začaly útokem spojenců na režim Saddáma Husajna v březnu 2003, končí oficiálně o půlnoci z 31. srpna na 1. září. Úderem dvanácté se Operace irácká svoboda promění na Operaci nové svítání a seržant Wetzel bude pravděpodobně na cestě domů. „Mám pocit, že jsme udělali, co jsme mohli. Teď je to hodně na irácké armádě, jejich policii a vládě. Pomohli jsme, jak to šlo,“ popisoval svoje pocity voják, který měl navzdory svým zážitkům z odjezdu podle všeho radost jako malý kluk.

Vyváznout z Iráku se zdravou kůží je jistě i dnes otázkou štěstí. V tuto chvíli například nikdo neví, kolik v zemi umírá lidí. Údaje se výrazně liší. Když například letos v létě agentury AP a Reuters sečetly své každodenní záznamy, vyšlo jim, že během července přišlo na různých místech země při útocích extremistů o život 535 vojáků a civilistů, tedy nejhorší výsledek za poslední dva roky. Americká armáda…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.