Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Díra na levoboku

Sociální demokracii potřebujeme, ale úplně jinou

Kromě veder a povodní si letošní léto můžeme zapsat do paměti jako moment, kdy se ztratila česká levice. Zatímco vláda připravuje škrty a reformy, sociální demokracie působí po volbách jako chodec omráčený náhlou srážkou s kandelábrem.

ČSSD čelí v tuto chvíli dvěma krizím najednou. První představuje samotný fakt, že sice volby vyhrála, vítězství jí ale k ničemu není. Z parlamentu zmizeli její přirození spojenci zelení a lidovci, a je přinejmenším nejisté, jestli se do něj někdy vrátí. Sociální demokraté jsou tak naplno vystaveni prokletí české levice – existenci nereformované komunistické strany, jež pravidelně bere významný počet hlasů, ale do vlády s ní žádná demokratická síla jít nemůže. Pro ČSSD – nebo minimálně pro její velkou část – je tedy jako koaliční partner nepoužitelná. Kromě toho hubené vítězství ukazuje, že i bez problému s koaličním potenciálem dnešní sociální demokracie netáhne, a to ani v okamžiku hospodářské recese a ve chvíli, kdy pravice otevřeně slibuje těžké časy.

Prakticky nulový koaliční potenciál přitom hrozí, že se ze sociální demokracie stane na dlouhou dobu impotentní síla, sice zastoupená v parlamentu, ale bez skutečné šance dosáhnout na moc. Dlouhodobým rysem české politiky se tak může stát bohorovná pravice, která si sice s úsměvem vyslechne hysterické výlevy levicových poslanců v parlamentu, pak se však v klidu vrátí na svá ministerstva s vědomím, že je na nich stejně nemá kdo vystřídat.

To…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1512
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte