Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Anketa

Anketa: Ještě nedávno euroskeptici euro pohřbívali, teď je opět již delší dobu na vzestupu. Jak tomu rozumět?

06_anketa_0.jpg
06_anketa_0.jpg
06_anketa_1_n.jpg
06_anketa_1_n.jpg

JIŘÍ RUSNOK
předseda představenstva ING PF
Vysvětlení bych hledal v rozdílu mezi dramatičností novinových titulků a ekonomickou realitou. Euro prožívá nejsložitější období své historie, nicméně se nedomnívám, že by se blížil jeho konec. Koncept Evropské měnové unie byl již u svého zrodu poznamenán dětskými nemocemi, jako je nesourodost ekonomické vyspělosti členských zemí a nedostatečné mechanismy eurozóny k vynucování fiskální disciplíny. Krize pouze urychlila odhalení těchto nedokonalostí. Současně však stále platí, že za eurem stojí velká ekonomická síla členských zemí v čele s Německem. EMU se tedy musí vypořádat s uvedenými nedostatky, což nebude snadné ani rychlé. Avšak fundament i perspektivu má společná evropská měna stále velmi dobrou.

06_anketa_2_n.jpg
06_anketa_2_n.jpg

JAN MLÁDEK
předseda družstva FONTES RERUM
To, že euroskeptici ještě nedávno euro pohřbívali, svědčí spíše o stavu jejich duše než o stavu eurozóny. Říká se tomu „přání otcem myšlenky“. Na straně druhé podle mého názoru eurozóna dosud úspěšně neprošla nejtěžší zkouškou od svého vzniku. Jejím hlavním problémem není Řecko, jak by to mohlo vypadat na základě dojmu ze sdělovacích prostředků. Jejím hlavním problémem dokonce není ani celé jižní křídlo vzaté jako celek. Jejími klíčovými problémy jsou neexistující mechanismy pro řešení problémů v rámci eurozóny, nefunkční Evropský měnový fond a nedostatek solidarity mezi členskými zeměmi eurozóny. Teprve až tyto problémy budou vyřešeny, bude možné říci, že euro svoji krizi překonalo.

06_anketa_3_n.jpg
06_anketa_3_n.jpg

EVA ZAMRAZILOVÁ
členka Bankovní rady a vrchní ředitelka ČNB
Mírné posilování kurzu eura vůči dolaru je vyvoláno zejména aktuálním vývojem americké ekonomiky, kdy rozjezd ekonomiky s hlavní světovou rezervní měnou bude patrně pomalejší a pozvolnější, než se očekávalo na začátku roku. Posilování společné evropské měny je patrně podporováno i důvěrou investorů v největší ekonomiku eurozóny, jejíž oživení je proti původním očekáváním razantnější. Tyto konjunkturální výkyvy však nic nemění na fundamentálním hodnocení společné evropské měny v dlouhodobém horizontu. Euro odolalo první velké krizi, má určitý oddechový čas, nicméně o jeho budoucnosti rozhodne rozpočtová kázeň jednotlivých zemí v příštích letech.

06_anketa_4_n.jpg
06_anketa_4_n.jpg

ALEŠ MICHL
Raiffeisenbank
Takže myslíte, že Američan Jay-Z, obří hiphopová hvězda, přece jenom měl pravdu, když si v klipu k písni Blue Magic držel kufřík plný eur… Ale no tak! Trh přece nemá paměť! Nehodnoťte měnu podle tak krátkého vývoje jejího kurzu. On vám totiž jinak žádný jiný okamžik nebude připadat tak báječně skvělý a k šampaňskému vybízející jako ten těsně před krizí. Dejte si raději jägermeistera nebo ferneta – nikoliv nutně na hořký konec, teď spíše ještě na hořký průběh…

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte