Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Poslední trefa Milana Paumera

Bojovník za svobodu ještě i po smrti ovlivnil atmosféru země

21A_jaros_R32_2010_n.jpg
21A_jaros_R32_2010_n.jpg

Pohnutí, které vyvolala náhlá smrt a emotivní pohřeb Milana Paumera, přimělo premiéra a celou vládu vyřešit jeden tíživý a dlouho odkládaný rest. A sice konečně schválit zákon o protikomunistickém odboji, díky němuž by se lidé jako Paumer mohli dočkat oficiálního uznání svých činů. Vydělat by na tom mohla i celá společnost: norma jí totiž otevírá šanci objevit své skutečné hrdiny.

21A_jaros_R32_2010_s.jpg
21A_jaros_R32_2010_s.jpg

Daj-li medajli

Ministr vnitra Radek John říká, že na ten moment hned tak nezapomene. Když ve středu opouštěl sál poděbradského divadla, kde proběhlo poslední rozloučení s Milanem Paumerem (79), zastavilo ho cestou k autu postupně několik veteránů protikomunistického odboje.

„Dívali se mi do očí a každý řekl, že s uznáním lidí, jako byl Milan Paumer, už nelze dál čekat. A že to je důležité pro celou společnost, protože to mimo jiné může otevřít debatu o naší bolestivé minulosti,“ tvrdí John. „V kombinaci se silnou atmosférou pohřbu to na mě hodně zapůsobilo.“

Podobnou iniciací prošli na poděbradské smuteční akci i další ministři – premiér a šéf zahraničí a obrany. Toho posledního – Alexandra Vondru – cestou zpět na přerušenou vládní schůzi pod vlivem dojmů napadlo, že kabinet by mohl do svého právě projednávaného programového prohlášení vetknout ještě jeden bod: zákon o protikomunistickém odboji, za jehož schválení Milan…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte