Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Eseje

Stará Evropa bez vrásek

Pro Turecko je Evropa ještě i dnes zárukou, že neupadneme do autoritářství

„Evropa“ už není pro Turecko tím kouzelným slůvkem jako kdysi. Stačí se podívat na nejnovější průzkum tureckých nálad podle Eurobarometru nebo na analýzu výrazné změny orientace turecké zahraniční politiky. Třeba mládež – a to je co říct – už nevěří v zářnou budoucnost Evropské unie. Na jedné konferenci, která se konala na Izmirské univerzitě, jsem se mohl přesvědčit, že už i posluchači evropských studií vehementně odmítají vstup do EU: jasné zamítnutí turecké kandidatury prezidentem Sarkozym a spolkovou kancléřkou Merkelovou zasáhlo jejich národní hrdost. Jejich povědomí o významu hodnot, na kterých Evropa stojí, však zůstalo naštěstí neporušené.

Slova a činy

Od ekonomické krize a momentu, kdy se na poslední chvíli podařilo odvrátit státní bankrot Řecka, se právem (i když možná příliš poplašným tónem) mluví o eurozóně a – zdánlivě – nalomené solidaritě členských států. Evropské hodnoty, které by Turecko jako základní předpoklad vstupu do EU muselo akceptovat, jsou však pořád živé a zdravé. Právní stát, svoboda vyjadřování, oddělení státu a církví, lidská práva: kvůli tomu všemu je vztahování se k Evropě nepostradatelné pro pokrok demokracie v mé zemi.

Bez perspektivy členství tady zůstává riziko, že opět sklouzneme do autoritářství; to, jak se premiér chová k tisku a k justici, tuto obavu vůbec nezmírňuje. Turecký prezident Abdullah Gül a ministr pro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.