0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost18. 7. 20102 minuty

...filmu o poli, na kterém rostou auta

Vít Klusák

Se střihačkou Jankou Vlčkovou sedíme už třetí měsíc ve střižně, jejíž okna jsme oblepili alobalem v domnění, že takhle odrazíme smrtící letního slunce svit a zabráníme tak proměně zdejšího prostoru v saunu. Moc se to nepovedlo, je tu k zemdlení. Navíc čas na dodělání filmu, který se bude jmenovat Vše pro dobro světa a Nošovic, se krátí, takže se potíme z vedra i z obav, abychom to stihli. Snad se to povede.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Děláme vše pro dobro světa“ je reklamní slogan korejské automobilky Hyundai. Odhodlaný hlas z jednoho jejich spotu hrozivě dodává: „…a nikdy nepřestaneme!“ Nošovice jsou malá vesnice pár kilometrů za Frýdkem-Místkem. K rozhodnutí v lednu 2006 vyrazit na obhlídky do Nošovic mě mimochodem pohnul článek v Respektu – Jáchym Topol v něm popisoval, jak se tato obec do krve rozhádala kvůli výkupům pozemků. Kdosi v agentuře CzechInvest totiž oprášil nápad z dob totality, že by se zdejší rozlehlá pole, na kterých se uprostřed vsi po léta pěstovalo zelí a brambory, mohla změnit v průmyslovou zónu.

Někteří z majitelů polí, na kterých dnes kilometrová automobilka stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů, kterým kraj nabídl tzv. kompenzaci za zhoršené životní podmínky: 100 000 korun pro každou rodinu bez ohledu na to, zda nějaké pole vlastní, či nikoli. Rozhodujícím argumentem se tak nakonec stal anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc