43A_R28_2010_n.jpg
43A_R28_2010_n.jpg

Co pro vás osobně znamenala krize – tedy jaké poučení a životní zkušenosti jste si z ní odnesl a co vnímáte jako její klíčové aspekty? Co jste se díky ní dozvěděl o vaší roli manažera ve společnosti?

Společnost ROKO AERO jsme zakládali v roce 2007, tedy v době, kdy krizi předvídal ještě málokdo. V Česku se o něčem podobném ani vzdáleně nehovořilo. Náš projekt stál desítky milionů korun a brzká návratnost byla spočítána s téměř stoprocentní jistotou. Bohužel první trh, který kvůli krizi odpadl, byl ten americký a my jsme právě pro Ameriku vyráběli. Naše letadlo bylo postaveno tak, aby plně odpovídalo americkým normám. V prakticky hotovém projektu se muselo vše zastavit, překreslit, přepočítat a vrhnout se na trh evropský.

Tohle celé prodražilo rozjetí sériové výroby o stovky procent. Vždyť jen mzdové náklady na výrobu prototypů a věci s tím spojené tvořily milionové částky, které bylo třeba nečekaně zajistit. Ve chvíli, kdy jsme s hotovým letadlem vstupovali konečně na trh, jela už ale krize v plném proudu i v Evropě. Kurzové rozdíly koruny se posouvaly tak rychle, že jsme nestačili reagovat. Jeden měsíc se letadlo prodalo se ziskem, při jeho dodání po třech měsících už jsme měli ztrátu. Smlouvy, které byly uzavřeny jako roční, se ukázaly jako těžce problémové, vždyť kurz eura se pololetně lišil jen v roce 2008 o 15 až 17 procent.

Problémů byla celá řada. Hutní materiál, kterým jsme se…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte