44B_R28_2010_n.jpg
44B_R28_2010_n.jpg

Před měsícem se částí Slovenska přehnala povodňová vlna, po níž zůstaly v mnoha vesnicích zničené silnice, zbořené domy, páchnoucí pole v okolí a zoufalí lidé. Vzápětí přišla pohroma ještě větší: s dvouletým zpožděním udeřila ekonomická krize na rozpočty obcí a měst, jejichž příjmy závisejí na podílových daních – výnos za rok 2009 totiž letos poklesl o desítky procent. Samospráva, v mnoha případech už tak jako tak zadlužená, se ocitla v opravdovém průšvihu a žádá vládu, ať pomůže.

44B_R28_2010_s.jpg
44B_R28_2010_s.jpg

Nová koaliční vláda čtyř pravicových stran, která právě vzešla z nedávných voleb, bude mít tedy krizovou ekonomickou agendu na stole od prvních dnů. Navíc její předchůdkyně v čele s Robertem Ficem po volbách zveřejnila skličující čísla o stavu veřejných financí, když odhadla deficit za letošní rok až na sedm procent HDP.

Pro příští premiérku Ivetu Radičovou a celou vládu to není lehká situace. Na rozdíl od českých voleb se totiž na Slovensku v kampani příliš nemluvilo o hrozbě „řecké cesty“ a nutnosti šetřit, voliči dali hlasy pravici zejména proto, že se jim líbila jejich tvrdá kritika korupce a autoritářských tendencí Ficovy vlády. O utahování opasků řeč před volbami nebyla.

Vzpomínka na reformy

Česká vláda Petra Nečase a slovenská Ivety Radičové vypadají na první pohled jako ideologická dvojčata, zplozená aktivními voliči, kteří odmítli arogantní a…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte