obama-301_226.jpg
obama-301_226.jpg

Britská veřejnoprávní rozhlasová stanice BBC 4 odvysílala nedávno pořad s názvem Doomed by Democracy? (Odsouzeni demokracií?). Dotazovaní hosté, často renomované osobnosti jako autor teorie Gaia James Lovelock nebo Michael Jacobs, poradce bývalého britského premiéra Gordona Browna pro životní prostředí, v něm upozorňovali na očividný rozpor: západní civilizace shromáždila přesvědčivé údaje, z nichž vyplývá, že svým chováním vede planetu k nevratné klimatické změně. Zároveň se však zdá, že nemá politické prostředky, aby dokázala tento vývoj zvrátit.

Někteří z hostů pořadu, mezi jinými právě James Lovelock či Mayer Hillman, člen uznávaného britského think tanku The Policy Studies Institute, došli otevřeně k závěru, že faktorem, který brání tomu, abychom přijali radikální opatření a zastavili vypouštění skleníkových plynů do atmosféry, je demokracie. K údivu moderátora se diskutující zcela vážně zamýšleli nad tím, zda by demokracii nebylo třeba na nějakou dobu pozastavit a reformní kroky prosadit silou – jinak to totiž, zdá se, nejde. Dodávali, že takové názory se nahlas nevyslovují často, mezi vědci a ekology však v ústraní zaznívají možná častěji, než jsme ochotni si připustit.

Stanice BBC svůj pořad zjevně pojala jako dobře míněnou provokaci a jeho tvůrci se nestavěli na stranu radikálních postojů. Skepse či zoufalství lidí zabývajících se klimatickou změnou ale vlastně nebyly nijak překvapivé nebo nepochopitelné. …

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte