Euforii, kterou u ekonomů vzbudil výsledek českých voleb, pomalu chladí potíže spojené se vznikem středopravé koalice. Politická logika velí, aby vznikla silná vláda, její program je však zatím velkou neznámou. A ještě větším otazníkem je, jak bude spravovat zemi.

V ekonomických programech všech tří stran vidíme jak rozdílné názory, tak i body, ve kterých bychom od společné vlády měli čekat jasné a užitečné kroky. Pomiňme nyní otázku boje proti korupci (zástupci rýsující se koalice vědí, jak a kde se dějí nepravosti, tudíž bude záležet jen na tom, jak moc chtějí korupci učinit přítrž) a pojďme ke striktně ekonomickým tématům.

 

Desítky těžko
Prvním z nich je redukce schodků státních rozpočtů. I přes varování bývalého ministra financí Kalouska, že pro rok 2011 „se toho nemá moc očekávat“ (i když není zcela jasné proč), by měla vláda se schodky zatočit co nejrychleji. Nebude to však snadné. Aby byla redukce schodku „viditelná“, je třeba snížit v dalších letech deficit nejméně o 50 miliard korun, přitom ODS do klatby uvrhla zvýšení daní. I když povolební realita sliby často koriguje, bude koalice asi hledat úspory zejména ve výdajích.

Pokud nemá dojít na ekonomicky nevhodné škrtání investic (což by navíc představovalo řešení pouze pro daný rok), musí dojít k razantní redukci ostatních výdajů, například sociálních dávek. Jenže minulé dvě vlády už systém sociálních dávek krotily a čísla…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte