40A_cudlin_R22_2010_n.jpg
40A_cudlin_R22_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Ve Spojených státech není mnoho symbolů, jež by byly méně populární než „Washington“, což je zkratka odkazující k politikům podobně jako v Evropě „Brusel“ k euroúředníkům. Něco se však přece jen najde. Když je politikům z veřejného mínění úzko, mohou se vždy potěšit pohledem na „Wall Street“ – na banky a finanční instituce, jež jsou v očích veřejnosti symbolem krajní nenasytnosti a cynické nezodpovědnosti. Wall Street stála na počátku dnešní recese, na rozdíl od běžných Američanů na ni díky státní pomoci nedoplatila a dnes už znovu prosperuje, zatímco zbytek Ameriky bude na krizi doplácet ještě léta.

Všeobecné znechucení z obřích finančních institucí také vysvětluje, proč se druhá průlomová legislativa prezidenta Obamy obešla bez křiku, jenž provázel schvalování podobně významné reformy zdravotnictví. Předminulý týden prošel Senátem návrh na největší změny v regulaci finančních institucí od 30. let minulého století, kdy prezident Franklin D. Roosevelt mimo jiné nařídil bankám pojistit vklady klientů a zakázal jim s nimi obchodovat, čímž na desítky let uklidnil celý sektor před otřesy a záchvaty paniky. Senátní návrh se v hrubých rysech shoduje s představami kongresmanů z dolní komory a prošel dokonce s podporou několika hlasů opozice, takže je nanejvýš pravděpodobné, že v průběhu června bude na světě výsledná podoba a americký prezident ji podepíše někdy začátkem července. Tím mocné a…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1729

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte