43A_R21_2010_n.jpg
43A_R21_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Donedávna se v Bruselu říkalo Angele Merkelové "paní Ne“. Teď už ale všichni víme, že přišel čas na radikální změnu. Poté, co německá kancléřka kývla na pomoc Řecku i na astronomický 750miliardový balík na záchranu eura, posunula se minulý pátek ještě dál. Řekla totiž své "ano“ i návrhům, které byly v EU až dosud tabu. Nejprve Německo přiškrtilo v touze chránit euro obchodování na finančních trzích a jeho návrhy volají i po zcela nových pravidlech fungování samotné EU. Kromě tvrdých sankcí za porušování rozpočtových pravidel jde mimo jiné i o povinné zasílání státních rozpočtů do Bruselu ke "schválení“. Pro většinu evropských politiků to představuje nepřijatelný zásah do jejich sféry a nikdo nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine. Pro nás je teď důležité, že zdejší politická elita ve vzácné shodě tvrdí, že nejlepší ze všeho bude na dramatický vývoj Unie posledních dnů vůbec nereagovat.

43A_R21_2010_s.jpg
43A_R21_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Nás se to netýká
Německé návrhy z minulého týdne jsou opravdu revoluční. Kromě zákazu některých krátkodobých spekulací na burzách (v nichž finančníci sázejí třeba právě na propad eura, a tím na něj reálně tlačí) jde především o pravidla pro řízený bankrot zemí eurozóny, zavedení kontroly nad ratingovými agenturami či zavedení tzv. Tobinovy daně, která by zpoplatnila většinu transakcí na finančních trzích.

Vraťme se ale ještě na chvíli k předcházejícímu…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte