Devátý květen se pro Německo měl stát dnem osvobození. A sice osvobozením od politického ochrnutí, které zemi trápí od loňských spolkových voleb. Věta „to vyřešíme po devátém květnu“ se stala pro novou berlínskou vládu křesťanských demokratů a liberálů spolehlivou formulí, s níž všechny své důležité politické iniciativy odkládala na dobu po volbách do zemského sněmu největší spolkové země Severního Porýní-Vestfálska. Důvody byly jasné: vláda Angely Merkelové se obávala před volbami cokoli udělat, aby neodradila své potenciální voliče.

Teď je konečně po volbách. Ale místo kýženého osvobození přinesly jen další vyhrocení vnitropolitické blokády. A obzvlášť těžká doba zřejmě čeká kancléřku Merkelovou.

Velkým překvapením výsledek voleb vlastně nebyl. CDU s FDP vládní většinu v Düsseldorfu ztratily. SPD se stabilizovala na nízké úrovni, vítězi jsou Zelení a krajně levicová Die Linke (Levice). Důvodů, proč se pravicovým stranám nepodařilo vládní moc v Severním Porýní-Vestfálsku obhájit, je několik – nejdůležitějším je však velká nespokojenost Němců s nejednotnou, rozporuplnou a neprofesionální politikou, kterou CDU s FDP od podzimu předvádějí na jevišti spolkové politiky v Berlíně. Za hlavního viníka berlínského vládního chaosu většina pozorovatelů považuje ministra zahraničí a předsedu FDP Guida Westerwelleho, který během posledních měsíců velmi sebevědomě a konfrontačně házel Merkelové klacky pod nohy. A tak není divu, že první důsledky…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte