Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Civilizace

Nebojové ztráty

Ruská armáda, jedna z největších na světě, slaví 65. výročí vítězství nad hitlerovským Německem. Mnoho důvodů k optimismu však nemá, dnes válčí hlavně sama se sebou. Je příliš velká, příliš zkorumpovaná a příliš chudá. Její reforma zůstává nejspíš v nedohlednu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Někteří ruští generálové ji stále nazývají nejnebezpečnější silou světa. Stále více je ale těch, kteří ruskou armádu charakterizují jako smetiště plné rezavějících tanků, děravých ponorek a rozhrkaných letadel. Největší problém mohutných ruských ozbrojených sil však není v jejich zastaralosti, technické zaostalosti či těžkopádnosti řídicích systémů, v nefungujícím spojení, nedostatku pohonných hmot, dluzích za elektřinu a podobně. Katastrofální stav páté největší armády světa co do počtu aktivně sloužících vojáků (po Číně, USA, Indii a KLDR) je způsoben mravním úpadkem, zlodějnou, otrockou službou, zkorumpovanými generály, sadisty z řad "mazáků“ a zvrácenými důstojníky, kteří trpí drastické zločiny a ponoukají k nim.

Na vymření
Rusové a Američané podepsali 8. dubna v Praze historický dokument START, díky němuž bude svět zase o pár atomových bomb lehčí. Oba prezidenti se tvářili spokojeně, důležitě a chrlili úsměvy na všechny strany. Na Medveděvovi vůbec nebylo znát, že se mu podpisem dohody START muselo ulevit. Odzbrojovat Rusové musejí, rezavějících hlavic se zbavit potřebují, nelétajících raket mají více než dost a vyrábějí další. Jen pokusné starty slavné mezikontinentální balistické střely Bulava, která by měla umět přelstít protiraketovou obranu protivníka, už stály tolik, že se o tom vojenské zdroje bojí otevřeně hovořit. A většina z těchto pokusů byla neúspěšná. K pocitu bezpečí by teď měly…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].