65b_R16_2010_n.jpg
65b_R16_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Těm, kdo nezažili komunismus, se dá jeho princip vysvětlovat různě. Pamětníci většinou začínají padesátými lety, popravami, procesy a pracovními tábory – ale je otázka, nakolik právě u mladých lidí nakonec zafungují informace, které přesahují nejen jejich zkušenost, ale často i představivost. Dokáže člověk ve dvaceti vnímat smrt jako fakt, který se týká také jeho? Ale dokonce i pro cizí utrpení za ostnatými dráty platí, že se natolik liší od dnešního života, že zájem o ně bývá k nerozeznání podobný pouhé zdvořilosti. Je potom otázka, zda o režimu plastičtěji nevypovídají navenek méně drastické osudy lidí, jako byl například Jan Grossman: všechno přežil, nezavřeli ho, postupně se i k úspěchu a smysluplné práci provzdoroval, ale při tom všem si dosyta užíval toho, co bylo ve starém režimu masovým jevem a co by se snad s odstupem dalo nazvat postupným rozšlapáváním člověka.

64_R16_2010_s.jpg
64_R16_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Když bylo samému Grossmanovi dvacet, všichni, kdo ho znali, věřili, že ho čeká mimořádný osud na špici první poválečné generace. Ale vyvinulo se to jinak, jednoho z nejnadějnějších mladých mužů pak čtyřicet let odevšad vyhazovali. Po únoru 1948 z filozofické fakulty, kde studoval srovnávací literaturu a estetiku. Koncem padesátých let z nakladatelství Československý spisovatel, kde byl v čase „tání“ jedním z nejprogresivnějších redaktorů. Po srpnu 1968 z Divadla Na zábradlí, kde způsobem…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte