14-kom-top_n.jpg
14-kom-top_n.jpg • Autor: Respekt

Na ekonomickém programu strany TOP 09 nejvíce zaujme, že je to program jaksi mimo čas. Nebere v úvahu, že tato doba je zvláštní, že mnoho věcí je jinak, než bývaly. Objem hospodářského výkonu se v minulém roce snížil skoro o devět procent oproti původním očekáváním, výrazně vzrostla nezaměstnanost. Čísla naznačují, že propad hospodářství vystřídá taková „lepší stagnace“, a neví se, jak dlouho potrvá. Zároveň se předpokládá, že nezaměstnanost dále poroste. Z hlediska psychologie je atmosféra na trhu mizerná. Lidé se bojí o práci a šetří na horší časy. Firmy osekávají náklady a váhají s investicemi.

14-kom-top_s.jpg
14-kom-top_s.jpg • Autor: Respekt
Nikdo ve světě ani v Evropě přesně neví, jaké jsou teď vyhlídky. Program strany TOP 09 jako by byl světem a „průvany v paradigmatech“ netknutý, jako kdyby před současnou „epizodou“ (je-li to jen epizoda) zavíral oči.

Ještě před zhruba dvěma lety by si člověk řekl – normální odvážný program pravicové strany: snižovat mzdy ve státní správě o deset procent, propouštět na úřadech, snižovat sociální dávky o deset procent a po dobu tří let je nevalorizovat, zmrazit důchody, zrušit porodné a pohřebné. Proč tohle všechno nedělat, když ekonomika roste o pět procent a soukromé firmy musejí dovážet zaměstnance nejen z Polska, ale dokonce i z Mongolska? Jenže tahle doba je dávno pryč. Doba je taková, že třeba na místo jedné prodavačky v drogerii v Broumově se…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte