30D_stransky_R12_2010_n.jpg
30D_stransky_R12_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Dva roky poté, co církev ve Spojených státech vyplatila poslední dolar z masivního odškodnění lidem zneužívaným církevními hodnostáři, ovládla bouře stížností také Evropu. Média informují denně o dalších a dalších nových případech a v Irsku, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku postupně ožívají činy zamlčované desítky let. Vatikán problémy spíše bagatelizuje a zklamaní věřící v papežově rodném Německu houfně vystupují z církve. Rakouští katolíci se však v této atmosféře jako jediní pokoušejí sázet na otevřenost. Mezitím však výzkumy veřejného mínění oznamují, že i v této zemi chtějí církev opustit statisíce lidí. Jaká je vlastně naděje, že se ve dva tisíce let staré instituci něco změní?

Jak si přejete
Co s mou stížností uděláte? To je první otázka ženy, která chce nahlásit své zneužívání knězem před dvaceti lety. „Jméno podezřelého kněze napíšeme na seznam a zbytek určujete vy. Sama si řeknete, jestli se s ním chcete setkat osobně, jestli máme předat případ policii, nebo jestli si chcete jen popovídat,“ odpovídá Anton Ehammer (65) na jeden z e-mailů, které minulý týden přišly na adresu církevního ombudsmana v Salcburku, a nabízí odesílateli osobní setkání. Ačkoli Anton Ehammer nemá žádnou oficiální funkci a s církví ho spojuje pouze osobní víra, když mu zavolali z diecéze a požádali ho o pomoc, nepřemýšlel ani chvilku. I když si uvědomoval, že to v době laviny…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte