Foto EGP
Foto EGP • Autor: Foto EGP

Je to jen pohlednice: žlutá plocha a na ní černá věta. Nenápadně nalepená na pokladně mezi pulty se sýrem a salámem. A na první pohled se může jevit jako pokus o útěchu zákazníků, jimž biozelenina, bezové víno, zvěřinové jitrnice a další lahůdky postupimského obchodu Uweho Kellermanna (36) provětraly peněženku. Věta na pohlednici však utěšovat nemá, naopak – chce zákazníky podnítit k tomu, aby se zamysleli. Nad tím, jak by náš systém hospodaření mohl fungovat lépe. A jak by k tomu mohli přispět oni sami. „Ty peníze přece nezmizely,“ zní věta z pohlednice. „Jsou jenom jinde.“ A otázka, kde vlastně ty peníze jsou a kde by měly být, přivedla Uweho Kellermanna k činu, který se v Čechách zdá absolutně utopický: spolu s několika stejně smýšlejícími lidmi vydává od roku 2006 vlastní měnu, kterou lze v Postupimi používat stejně jako euro. Takzvaný „havelblüte“ není jen vtipem a hříčkou, byť slovo „Blüte“ v němčině znamená kromě „květu“ či „rozkvětu“ i „padělek“. Vlastní měnou však Kellermann sleduje skutečně seriózní cíl: chce napomoci regionu k hospodářskému rozkvětu.

Neparkujte na dálnici, prosím
„Představte si, že jedete po dálnici a najednou auto před vámi zastaví a zaparkuje.“ Když Uwe Kellermann vysvětluje smysl regionální měny, rád…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte