30B_jaros_R10_2010_n.jpg
30B_jaros_R10_2010_n.jpg • Autor: Respekt

„Co sem lezete, tady nemáte co dělat. Běžte pryč, jinak zavoláme policii,“ říká na uvítanou podrážděně černovlasý, do modré uniformy oblečený muž v provozní kanceláři výpravčího; sdílnější není ani jeho kolega u počítačů dispečerského pultu. „Nic vám neřeknu a hotovo, jasný?“ ukončuje rázně pokus o získání sebemenší informace. Bavit se nechce ani přednosta stanice v sousední kanceláři, ani muž v umaštěné oranžové kombinéze venku u kolejiště. Neochota místní osádky komunikovat je přitom udivující: pod modrými uniformami se totiž skrývají odboráři, kteří chtěli z malé nádražní budovy totálně ochromit dopravu celého regionu. Je čtvrtek dopoledne, jsme v Benešově u Prahy a před několika málo minutami měla skončit ohlášená, ale na poslední chvíli odvolaná stávka odborů za takzvané benefity. Neboli zaměstnanecké výhody, jako jsou třeba režijní jízdenky, závodní stravování či rekreace.

30B_jaros_R10_2010_s.jpg
30B_jaros_R10_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Žijeme si nad poměry
I když se to podle prázdného nástupiště zdá tak trochu jako z Marsu, podle odborového scénáře měla pětihodinová stávka od čtyř ráno do devíti hodin dopoledne promluvit do života regionu docela podstatně. V benešovské stanici totiž v tu dobu vybavují dvacet vlaků ze sto osmdesáti místního denního penza a další čtyři stanicí projíždějí, odhadem znalců vezou zhruba tak dvě tisícovky cestujících. Navíc na ochotě železničářů vypravit…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte