Vision Robotics
Vision Robotics • Autor: Vision Robotics

Stroje už ovládly práci v továrnách a nyní se učí pomáhat zemědělcům ve sklenících. Již brzy spatříme roboty i na polích a v ovocných sadech.

Na začátku 30. let 19. století přivedla Cyruse McCormicka nechuť k polní dřině na rodinné farmě ve Virginii k zásadnímu rozhodnutí: chopil se nápadu svého otce a sestrojil žací stroj. Podobné stroje vymýšleli i další lidé a přes počáteční nedůvěru je nakonec zemědělci začali houfně nakupovat. S jezdcem na koni, který žací stroj táhl, a s pomocníkem, který vzadu rovnal posekaná stébla, dokázaly stroje za den sklidit tolik zrna jako tucet ženců shrbených nad srpy.

58_R01_vision2_s.jpg
58_R01_vision2_s.jpg • Autor: Respekt
Výkonnost žacích strojů se ještě zvýšila, když se naučily vázat obilí do snopů. Vývoj pokračoval: dnes řidič v klimatizované kabině kombajnu seče a mlátí obilí, čisté zrno sype do doprovodných valníků a k tomu se může nechat navádět satelitem. Stroj značky New Holland sklidil v roce 2008 v Británii rekordních 551 tun pšenice za pouhých osm hodin. Vzhledem k tomu, že takové stroje stojí kolem 350 000 liber (přes 10 milionů Kč), si je farmáři budou pořizovat, jen pokud se jim vyplatí – rozhodně nebudou utrácet za hlouposti.

Na některých hospodářstvích však lidé podobní McCormickovi dál sní o tom, jak zbavit zemědělství namáhavé ruční práce. Jsou to farmy, kde se pěstují plodiny jako jablka, pomeranče a jahody, které je vesměs…

2010_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte