2009-416-mobr-64malaR092009n.jpg
2009–416-mobr-64malaR092009n.jpg • Autor: Respekt

2009-416-vobr-64malaR092009.jpg
Fotografie: Jaká potřeba je žene? – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

„Hudba je prý pokrmem lásky, a tak mi hrajte dál, ať jsem jí přesycen,“ jak praví klasik. A není-li hudba pokrmem lásky, k čemu tedy přesně slouží? Produkce a konzumace hudby je podstatnou součástí ekonomiky. Prvním komerčním využitím hudebních nahrávek, pořízených na Edisonových fonografech, bylo přinést hudbu do obývacích pokojů a k piknikovým stolkům těch, kteří si nemohli dovolit zaplatit živé hudebníky. Dnes jsou lidé natolik obklopeni cizí hudbou, že ji berou jako samozřejmost, ale před pouhými sto lety většina lidí přišla s hudbou do styku leda při domácím prozpěvování, v kostele anebo díky hospodským muzikantům.

I jiné lidské potřeby byly díky moderní ekonomice ukojeny až přes míru. Muži i ženy jsou v současnosti bombardováni množstvím jídla vysoce převyšujícím životní potřeby a kvanty sexu (nebo aspoň jeho vyobrazeními) dalece nad potřeby reprodukce: a obojí dychtivě konzumují. Tato hojnost však vychází z objektivních potřeb. Jaká potřeba ovšem motivuje šíření hudby do té míry, že dospívající mládež v Americe tráví denně jejím poslechem 1,5 až 2,5 hodiny, tedy osminu bdělého času?

Sama skutečnost, že dotyční patří do této věkové kategorie, mluví pro jednu z hypotéz o funkci hudby. Zhruba 40 procent textů populárních písní pojednává o romantické lásce, sexuálních vztazích a sexuálním chování. Na shakespearovské teorii, že hudba je přinejmenším jedním z…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte