Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Úspěch

Matematika za pecí

Marta Štefánková se loni v prosinci vrátila po necelém roce ze své třetí mateřské zpět na akademickou půdu. A ani ne měsíc na to byl návrat korunován dvousettisícovým stipendiem firmy L’Oréal pro ženy ve vědě.

2009-453-mobr-26uspechR092009n.jpg
2009–453-mobr-26uspechR092009n.jpg • Autor: Respekt

2009-453-vobr-26uspechR092009.jpg
Fotografie: Být vědkyní jaksi nebylo v plánu. (Docentka Štefánková) – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

„Mamíí! Mamíí! Mamíí, prosím! Tak právě od tohoto trojhlasu si chodím odpočinout k matematice,“ glosuje svou aktuální situaci nejmladší docentka Slezské univerzity v Opavě a matka tří dětí Marta Štefánková. Loni v prosinci se vrátila po necelém roce ze své třetí mateřské zpět na akademickou půdu. A ani ne měsíc na to byl návrat korunován dvousettisícovým stipendiem firmy L’Oréal pro ženy ve vědě. Spolu s ní obdržely stejnou podporu v konkurenci téměř čtyř desítek prací ještě bioložka Alena Zíková a fyzička Viktoria Poterya.„Samozřejmě jsem ráda, že jsem se dostala mezi oceněné,“ říká Štefánková, pro niž je stipendium zároveň i dárkem k pětatřicátým narozeninám. A pro její okolí ilustrací, jak lze dnes v Česku skloubit špičkovou vědu s rolí matky.

Mimo plán

Cesta k vědecké kariéře nebyla v jejím případě nijak přímočará. Na počátku šlo spíše o znouzectnost. „Vždycky jsem věděla, že chci tři věci – učit, mít rodinu a zůstat v mém rodném městečku Bystřice nad Olší. Být vědkyní jaksi nebylo v plánu,“ vzpomíná Marta Štefánková. Po absolvování magisterského oboru učitelství matematiky a fyziky pro střední školy jí šéf matematického ústavu Slezské univerzity Jaroslav Smítal nabídl pokračovat dále v doktorandském studiu a stát se…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte