Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Hrozící Rusko

Zřejmě jen málokdo u nás bude ještě dnes polemizovat s tvrzením, že pro náš region střední Evropy je životně důležité Rusko: jak se bude chovat, jaké bude a jaké s ním budeme mít vztahy. Minimálně od 19. století se vůči němu vymezujeme, nebo ho naopak obdivujeme.

2009-361-mobr-64R08malan.jpg
2009–361-mobr-64R08malan.jpg • Autor: Respekt

2009-361-vobr-64R08mala.jpg
Fotografie: Kdo nejde se mnou, jde proti mně. (Putin) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Zřejmě jen málokdo u nás bude ještě dnes polemizovat s tvrzením, že pro náš region střední Evropy je životně důležité Rusko: jak se bude chovat, jaké bude a jaké s ním budeme mít vztahy. Minimálně od 19. století se vůči němu vymezujeme, nebo ho naopak obdivujeme. A přinejmenším od druhé poloviny minulého století Rusko považuje náš region za sféru svého vlivu. Rozumět Moskvě znamená rozumět minulosti i budoucnosti. A pokud si toto přiznáme, nelze se vyhnout knize Nová studená válka od redaktora týdeníku The Economist Edwarda Lucase. Už dlouho tu nevyšla tak pronikavá a zásadní kniha. Překvapivě nebudí v Česku velký rozruch, ono se o ní ani neví, nemluví a nepíše. A to přesto, že ji Mladá fronta nečekaně rychle přeložila do češtiny. Přitom za hranicemi této země rozproudila velké diskuse a prestižní list Wall Street Journal ji vyhlásil knihou roku.

Putinův vzestup

Ještě v polovině devadesátých let dávalo Rusko Západu naději, že se tato obrovská země může vydat cestou spolupráce, demokratizace a že přestane ohrožovat okolní země, protože je považuje za sféru svého vlivu. Ruský prezident Jelcin sice budil rozpačitý úsměv, protože se u jeho úst téměř dal rozeznat opar vodky, ale přece jen nabídl Evropě a Spojeným státům ruku k jistému smíru. Dokonce i v Rusku vliv státu mírně polevil a lidé si vydechli. Jenže Jelcin vůbec nebyl důsledný politik a o…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2056
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte